Niektóre objawy występujące u niemowląt: kiedy interweniować, a kiedy wystarczy poczekać?
1. Ulewanie. Większość maluchów ulewa większe lub mniejsze ilości pokarmu, jest to związane z niedojrzałością przewodu pokarmowego, zbyt słabo „trzyma” mięsień zwieracz przełyku. Jeśli twoje maleństwo dużo ulewa, karm je małymi porcjami, pilnuj, żeby odbiło mu się po każdym jedzeniu. Jeśli karmisz z butelki, używaj butelek antykolkowych. Należy odróżnić ulewanie od wymiotów: jeśli pokarm wypływa pod ciśnieniem, należy skonsultować się z lekarzem.
2. Płacz w trakcie oddawania stolca. Często zdarza się, że każdorazowemu oddaniu stolca towarzyszy płacz dziecka. Jest to również związane z niedojrzałością, tym razem funkcjonalną przewodu pokarmowego. Nie należy się tym martwić, z czasem ten objaw ustąpi.
3. Krwiak podokostnowy. Jest to podskórne, niebolesne zgrubienie na głowie niemowlęcia, pojawia się po porodach niepowikłanych (rzadziej) lub przebiegających z użyciem narzędzi (kleszczy). Wchłania się samoistnie, nie wymaga interwencji chirurgicznej.
4. Przepuklina pępkowa, czyli „wystający pępek”. Goi się samoistnie, nie wymaga interwencji
chirurga.
5. Wodniak jądra. Miękki, elastyczny guz w mosznie, w obrębie którego wyczuwa się jądro. Wchłania się samoistnie w pierwszym roku życia.
6. Wnętrostwo. Jądro zamiast w mosznie ulokowało się w pachwinie. Jeśli nie przesunie się do moszny do 6. miesiąca życia, wymaga pomocy chirurga.
7. Naczyniaki. Różowe lub żywoczerwone plamy na skórze. Zdecydowana większość z nich zanika samoistnie. Jeśli są to zmiany rozległe lub wypukłe, zawsze wymagają oceny lekarza.
fragm. artykułu opublikowanego dn.: 19.12 2015r. na portalu: LOVE
KRAKOW.PL