O poradni urologicznej
Urologia to gałąź medycyny zajmująca się schorzeniami i zaburzeniami w obrębie układu moczowo-płciowego przede wszystkim u mężczyzn, jak również u kobiet (uroginekologia).
W centrum Prima-Med w Krakowie wykonywane są zabiegi stulejki, krótkiego wędzidełka, usuwania zmian skórnych okolic intymnych (kłykciny kończyste i inne). Konsultacjom urologicznym poddawane są również kobiety z problemem wysiłkowego nietrzymania moczu.
Zakres opieki medycznej
Zakres opieki medycznej świadczonej przez lekarza urologa w Centrum Prima-Med obejmuje leczenie następujących chorób układu moczowo-płciowego:
- Zaburzenia funkcji seksualnych (m.in. zaburzenia wzwodu, erekcji)
- Choroby zewnętrznych narządów płciowych (stulejka, wodniak jądra, wnętrostwo, załupek)
- Żylaki powrózka nasiennego
- Niepłodność męska
- Nietrzymanie moczu u kobiet
- Zaburzenia pracy pęcherza (np. popuszczanie moczu, zaleganie moczu)
- Krwiomocz
- Bóle w obrębie miednicy
- Infekcje dróg moczowych
- Kamienie nerkowe i moczowodowe
- Powiększenie gruczołu krokowego
- Nowotwory nerek i pęcherza moczowego
- Nowotwory prostaty, jądra, prącia, cewki moczowej
Wizyta u lekarza urologa wiąże się często z dużym zakłopotaniem i niechęcią ujawnienia wstydliwego problemu. Taka sytuacja znacznie utrudnia współpracę między pacjentem a lekarzem. Przełamanie wstydu i rozmowa z właściwym specjalistą pozwala skutecznie rozwiązać dany problem medyczny.
Męskie problemy są równie ważne co kobiece!
Coraz częściej do specjalisty urologa zgłaszają się mężczyźni z defektami w obrębie napletka, takimi, jak krótkie wędzidełko czy stulejka – zwężenie napletka, które uniemożliwia zsunięcie go w właściwy sposób z żołędzi. Są to zaburzenia, które dotykają zarówno chłopców, jak i dojrzałych mężczyzn. Zabieg zlikwidowania stulejki, czy wydłużenia wędzidełka jest prosty i trwa stosunkowo krótko. Nieleczone zaburzenia w obrębie napletka stanowią duży problem wśród dorosłych mężczyzn, a z czasem wręcz uniemożliwiają prowadzenie normalnego życia seksualnego (z powodu dużego bólu w trakcie stosunku) i są też powodem częstych stanów zapalnych miejsc intymnych u mężczyzny i jego partnerki.
Zabieg operacyjny wykonywany jest przez doświadczonego urologa w znieczuleniu miejscowym, gdzie po zabiegu pacjent może udać się do domu. Rekonwalescencja po zabiegu trwa około miesiąca i w tym czasie zaleca się stosowanie leków przeciwbólowych i antybiotyków. Ponadto bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja i higiena okolicy operowanej, jak również wstrzemięźliwość seksualna w tym okresie.
Z problemami układu moczowego borykają się również kobiety, które do lekarza urologa przychodzą z przykrą dolegliwością, jaką jest nietrzymanie moczu (NTM). Panie z objawami takimi jak:
- popuszczanie moczu
- zaleganie moczu
- parcia naglące
- uczucie bólu lub pieczenia przy oddawaniu moczu
- częste wstawanie w nocy do toalety
powinny jak najszybciej skonsultować się z urologiem w celu szerszej diagnostyki. Odwlekanie decyzji o rozmowie może przyczynić się do rozwoju infekcji. Powstanie stanu zapalnego może mieć destrukcyjny wpływ na układ moczowo-płciowy kobiety. Zaniedbanie tych kwestii może doprowadzić do znaczącego obniżenia jakości życia pacjentki, w tym także życia seksualnego.
W Centrum Prima-Med Kraków mają Państwo możliwość skorzystania z usług naszego doświadczonego lekarza urologa. Rejestracja jest możliwa od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 20:00.
Kiedy zgłosić się do urologa?
- profilaktyczne badania – przeznaczone dla mężczyzn od 40 do 45 roku życia
- problemy z trzymaniem oraz oddawaniem moczu, częstomocz i bezmocz, uczucie parcia na pęcherz, ból/pieczenie podczas oddawania moczu
- zmiany wyglądu moczu – krew/ropa w moczu
- zakażenie układu moczowego
- zaburzenia erekcji, ból podczas wytrysku
- ból w dolnej części pleców, ból w podbrzuszu lub okolicach narządów moczowo-płciowych
- problemy skórne w okolicach narządów płciowych
Wizyta u urologa – jak się przygotować?
Dla wielu pacjentów wizyta u lekarza jest bardzo stresująca. Warto przygotować się do niej psychicznie i iść z założeniem, że jest to specjalista, którego celem jest pomoc, nie ma więc się czego wstydzić. Warto także zadbać o odpowiednią higienę. Lekarz urolog będzie chciał poznać również historię wcześniejszych chorób. Ważne, by mieć ze sobą istotne wyniki badań, prześwietlenia czy USG. Ponadto, lekarz spyta o przyjmowane leki.
Przyczyny chorób układu moczowego – urolog prywatnie Kraków
Na dolegliwości związane z układem moczowym może cierpieć każdy, zarówno kobiety, jak i mężczyźni w każdym wieku. Najczęściej przyczyniają się do tego wirusy, bakterie, grzyby czy pasożyty, które pojawiają się z powodu nieprawidłowej lub niedostatecznej higieny (brudna bielizna, długotrwałe przetrzymywanie zanieczyszczonego pampersa, nietrzymanie moczu i stolca, założony cewnik do pęcherza moczowego), ale nie tylko. Nieleczone choroby układu moczowego mogą prowadzić do poważnych schorzeń, takich jak rak nerki oraz jąder, kamica czy przerost prostaty.
Lekarz urolog Kraków – diagnostyka
Diagnostyka chorób co do zasady obejmuje wykonanie badań (np. badania laboratoryjne moczu i krwi, badania ultrasonograficzne, per rectum, palpacyjne, urodynamiczne, urografia, cystoskopia itd.). Wyłącznie po przeprowadeniu wywiadu lekarskiego i badania fizykalnego, ginekologicznego oraz pozostałych badań dodatkowych możliwy jest dobór odpowiedniej terapii. Terapia może obejmować zarówno leczenie farmakologiczne, jak i leczenie operacyjne (chirurgiczne).
Czym zajmuje się urolog?
Prawidłowa praca układu moczowo-płciowego jest niezbędna do utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Urolog jest lekarzem, który zajmuje się diagnozą oraz leczeniem chorób i infekcji narządów układu moczowego i rozrodczego u kobiet i mężczyzn. Pacjenci zgłaszają się z różnymi dolegliwościami, np. problemami z oddawaniem moczu, wystąpieniem krwiomoczu, stanami zapalnymi okolic intymnych, bólem nerek. Doktor zajmuje się też leczeniem męskiej niepłodności, stulejki i nowotworów narządów układu moczowego.
Zabieg obrzezania
Zabieg usunięcia napletka jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów na świecie – ok. 30 proc. męskiej populacji przeszło obrzezanie. Podczas operacji lekarze mogą wyciąć napletek zaraz pod żołędziem lub niżej oraz usunąć różną ilość skóry. Medyczne przesłanki do wykonania cyrkumcyzji to m.in. nowotwór, krótkie wędzidełko albo stulejka, czyli dysfunkcja utrudniająca bądź uniemożliwiająca ściąganie napletka z żołędzia. Niektórzy mężczyźni decydują się na usunięcie napletka ze względów estetycznych lub religijnych.
Zabieg krótkiego wędzidełka
Napletek jest połączony z żołędziem prącia cienką tkanką. Czasami jest zbyt krótka, na skutek wady wrodzonej lub uszkodzenia mechanicznego. Powoduje to ból i dyskomfort podczas kontaktów seksualnych. Urolog może w takiej sytuacji zalecić zabieg krótkiego wędzidełka, czyli nacięcia go, a następnie odpowiedniego zszycia. Całość jest przeprowadzana w sterylnych warunkach i ze znieczuleniem. Po operacji należy pozostać w kontakcie z urologiem i zachować abstynencję seksualną przez ok. cztery tygodnie.
Stulejka
Na skutek wad wrodzonych bądź nabytych niektórzy mężczyźni mają tak wąskie ujście napletka, że ściągnięcie go z żołędzia jest trudne, albo nawet niemożliwe. To schorzenie – stulejka – powoduje szereg problemów. Może przyczyniać się do bólu i dyskomfortu podczas oddawania moczu i stosunków seksualnych. Przez schorzenie trudno dokładnie umyć prącie, przez co w okolicach napletka gromadzą się resztki m.in. moczu, spermy, łoju. Sprzyja to stanom zapalnym. Urolog po diagnozie opracuje plan leczenia i skieruje pacjenta na odpowiedni zabieg.
Kiedy wskazane są wizyty lekarskie?
Zadaniem lekarza urologa jest diagnoza i leczenie chorób układu moczowo-płciowego. Leczy zarówno kobiety, jak i mężczyzn, choć powody, dla których na wizytę zgłaszają się Panowie i Panie są różne. U mężczyzn wizyta urologiczna jest wskazana w przypadku zaburzeń w funkcjonowaniu układu moczowego. Objawy dysfunkcji mogą być różne: często jest to ból dolnego odcinka lędźwiowego, nieprawidłowości przy oddawaniu moczu, jak np. krwiomocz, trudności w trzymaniu moczu.
Inne dolegliwości
Mężczyźni muszą zgłosić się na wizytę przy zakłóceniach funkcji seksualnych. Zaburzenia erekcji, niepłodność, ból prącia podczas i po stosunku – to wszystko są oznaki, że powinno się wybrać do lekarza. Również pacjent, który zaobserwuje u sobie żylaki powrózka nasiennego lub powiększenie gruczołu krokowego, powinien niezwłocznie zgłosić się do urologa. Kobiety z kolei przychodzą na wizytę lekarską, gdy mają problem z nietrzymaniem moczu, zbyt częstym oddawaniem moczu lub odczuwaniu bólu przy oddawaniu moczu.
Przygotowanie do urologicznego badania USG
Aby dokonać właściwiej diagnozy, lekarz zleca konkretne badania. Jednym z nich może być urologiczne badanie USG. Badanie to wykonuje się za pomocą ultrasonografu przez skórę. Pozwala on na oglądanie tkanek w czasie rzeczywistym i śledzenie zmian. Na dzień przed badaniem pacjent powinien przestrzegać lekkostrawnej diety i nie pić napojów gazowanych. Około sześć godzin przed USG nie należy pić kawy, żuć gumy, palić papierosów ani jeść. Na samo badanie pacjent przychodzi z pełnym pęcherzem. Gdy lekarz przeprowadzi pierwszą część badania, pacjent idzie oddać mocz. Następnie wraca i lekarz dokańcza badanie, tym razem obserwując opróżniony pęcherz.
Przebieg USG
Podczas USG lekarz nakłada specjalny krem na skórę podbrzusza i masuje je głowicą – pacjent leży wtedy na plecach. Gdy lekarz chce przyjrzeć się nerkom, pacjent odwraca się na bok lub kładzie na brzuchu. Wyniki badania są analizowane przez lekarza i omawiane na kolejnym spotkaniu.
Nasz zespół urologów
