O poradni
Chirurgia ogólna wbrew powszechnej opinii nie zajmuje się tylko wykonywaniem zabiegów operacyjnych. To również szeroki wachlarz możliwości konsultacji i diagnostyki. Pacjenci centrum medyczno-diagnostycznego Prima-Med mają możliwość skorzystania m.in. z konsultacji chirurga proktologa.
Zakres opieki medycznej
Centrum Prima-Med oferuje:
- Chirurgia ogólna – konsultacje i badanie USG
- Chirurgiczne zabiegi w znieczuleniu miejscowym (znamiona, guzki podskórne)
- Chirurgiczne leczenie wrastającego paznokcia
- Proktologia – konsultacje i badanie USG
- Proktologia – zabiegi (rektoskopia, anoskopia, gumkowanie żylaków odbytu)
Proktologia jest dziedziną chirurgii, która zajmuje się schorzeniami jelita grubego i odbytnicy. Choroby tych okolic ciała charakteryzują się uciążliwymi i długotrwałymi objawami. Proktologia obejmuje leczeniem: choroby zapalne, zmiany nowotworowe, ropnie odbytu, bóle odbytnicy, nietrzymanie stolca i gazów (na skutek urazu lub choroby, po porodzie, w podeszłym wieku), krwawienia z odbytu, żylaki odbytu (hemoroidy).
Do proktologa powinny zgłosić się osoby, które zaobserwowały problemy z wypróżnianiem, hemoroidy, ropne wycieki lub jakiekolwiek dolegliwości układu wydalniczego. Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza rozmowę i zapoznaje się ze stanem zdrowia Pacjenta, sprawdza dotychczasowe wyniki badań. Jeśli zachodzi taka konieczność, proktolog zleca przeprowadzenie dodatkowych badań (np. rektoskopia) w celu pogłębienia diagnostyki.
Badania proktologiczne
1. Badanie per rectum
Podstawowym badaniem podczas wizyty u proktologa jest badanie per rectum. Polega ono na palpacyjnym badaniu odbytu, kanału odbytu a także narządów sąsiadujących z odbytnicą za pomocą palca w gumowej rękawiczce. Dodatkowo badanie per rectum umożliwia ocenę stanu dna pęcherza moczowego, gruczołu krokowego, nasieniowodów i opuszka prącia u mężczyzn.
Podczas badania można odczuwać pewien dyskomfort. Badanie wykonywane jest w leżeniu na boku, a cała procedura trwa kilka minut.
2. Anoskopia
Jest to jedno z trzech podstawowych badań proktologicznych. Wykonywane jest przy użyciu wziernika, który pomaga obejrzeć oraz ocenić stan odbytnicy i kanału odbytu. Badanie wykonywane jest u pacjenta w pozycji leżącej (na boku, ze zgiętymi i podciągniętymi do klatki piersiowej kolanami) bądź też na stojąco (w pozycji pochylonej).
Przed badaniem należy pamiętać o przygotowaniu: Wieczorem przed wizytą należy wykonać wlewkę doodbytniczą z preparatu Enema lub Rectanal.
3. Rektoskopia
Badanie to przebiega podobnie do anoskopii, jednak pozwala na głębsze zbadanie dalszych odcinków układu pokarmowego. Wprowadzony wziernik umożliwia nie tylko diagnozowanie chorób, ale też pobranie fragmentów tkanek do dalszych badań histopatologicznych. Podczas rektoskopii możliwe jest również usunięcie ciał obcych czy też polipów.
Przed badaniem należy pamiętać o przygotowaniu: Wieczorem przed wizytą należy wykonać wlewkę doodbytniczą z preparatu Enema lub Rectanal.
Zarówno w przypadku konieczności wykonania badania per rectum, rektoskopii, anoskopii czy każdego innego postępowania diagnostycznego, chirurg proktolog poinformuje Pacjenta o przebiegu badania oraz wyda zalecenia jak najlepiej się przygotować.
Hemoroidy
Do najczęstszych powodów wizyty u chirurga proktologa należą problemy związane z hemoroidami (żylaki odbytu). Jest to dolegliwość uciążliwa i bolesna. Gdy hemoroidy są napełnione krwią ponad miarę i nie mogą się z niej opróżnić, z czasem dochodzi do rozwoju stanu zapalnego. Objęty obszar to nie tylko poszerzone sploty żylne, ale także okoliczne tkanki odbytu.
Żylaki odbytu pojawiają się niezależnie od wieku Pacjenta. Czynnikami sprzyjającemu powstaniu hemoroidów są: siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, dieta uboga w błonnik, zaparcia, biegunki, zmiany hormonalne, ciąża, otyłość.
Pierwszym objawem choroby jest świąd odbytu i okolic. Skutkiem drapania może być uszkodzenie śluzówki, co z kolei sprzyja powstawaniu stanów zapalnych. Kolejnym symptomem hemoroidów jest niewielkie krwawienie tuż po wypróżnieniu, ślad świeżej krwi jest zwykle widoczny na papierze toaletowym. Z czasem można wyczuć niewielki guzek na zewnątrz. Początkowo, gdy guzek jest malutki, cofa się samoistnie. W późniejszym okresie choroby trzeba mu pomóc, aby zapobiec obrzękowi i zakrzepicy. W najbardziej zaawansowanym stadium, guzek cały czas znajduje się na zewnątrz, sprawia ból i niesie za sobą powikłania takie jak zakrzepica odbytu. Dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej wdrożyć leczenie hemoroidów.
Dostępne są różne sposoby leczenia żylaków odbytu. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby. Jeśli leczenie farmakologiczne zawodzi, należy udać się na zabieg usuwania hemoroidów. Najczęściej stosowanym zabiegiem jest tzw. „gumkowanie” (metoda Barrona). Chirurg zakłada na nasadę guzka niewielką gumową opaskę, która ma za zadanie odciąć dopływ krwi. W efekcie guzek stopniowo obumiera i odpada w ciągu 7-10dni. Jest to bezpieczna i skuteczna metoda leczenia żylaków odbytu. Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do pracy i innych czynności dnia codziennego.
Problemy z wypróżnianiem
Kolejnym, częstym problemem, z którym pacjenci zgłaszają się do chirurga proktologa, jest kłopot z wypróżnianiem. Mowa nie tylko o zaparciach i biegunkach, ale też towarzyszących wypróżnianiu dolegliwościach, takich jak: ból brzucha, krwawienie lub ropne wycieki z odbytu, wzdęcia, gazy, ból podczas oddawaniu stolca. O nieprawidłowościach można mówić również wtedy, gdy dochodzi do zaburzenia rytmu wypróżniania (tj. rzadziej niż 3 razy w tygodniu lub też częściej niż 3 razy w ciągu dnia).
Nie należy ignorować sygnałów, jakie daje nam organizm. Problemy z wypróżnianiem mogą mieć różne podłoże, a nieleczone mogą doprowadzić do powstania hemoroidów lub rozwoju wielu poważnych chorób. Dlatego tak ważne jest, by poznać przyczynę i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Przyczyną problemów z wypróżnianiem może być: niewłaściwa dieta, siedzący tryb życia, zażywanie niektórych leków i suplementów, tłumienie odruchu parcia na stolec, a także niektóre choroby. Nieprawidłowości w oddawaniu stolca mogą sygnalizować szerszy problem w postaci cukrzycy, stwardnienia rozsianego, niedoczynności bądź nadczynności tarczycy, nowotworów jelita grubego i nie tylko. Częstą przyczyną bolesnego wypróżniania jest także ropień odbytu (okołoodbytniczy). Jest to schorzenie wymagające jak najszybszej interwencji chirurga proktologa.
Rejestracja do chirurga proktologa w Centrum Prima-Med w Krakowie jest możliwa od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 20:00..